Na pierwszym czerwcowym koncercie cyklu pod egidą Michała Walczaka zagra Baszyński Free Electric Band, którego brzmienie przywołuje skojarzenia choćby z psychodeliczno-hipnotycznym fusion z ,,Bitches Brew” Milesa Davisa. Często w całości improwizowane utwory tria zabrzmią na naszym ,,Bieganie” 9 czerwca o 19.00. (A jeśli aura uniemożliwi granie pod gołym niebem – w OPK Gaude Mater.)
Baszyński Free Electric Band to porządna dawka energetycznego jazzowego groove’u okraszona improwizacjami muzyków, którzy należą do najciekawszych w młodym pokoleniu. Muzyka inspirowana jest m.in. kultowym albumem Milesa Davisa ,,Bitches Brew”. Niektóre utwory są w pełni improwizowane, sprawiając, że każdy koncert jest niepowtarzalny i zabiera słuchacza w zupełnie inne i nieznane przestrzenie. Zespół tworzą: Damian Niewiński (perkusja), Kuba Dworak (gitara basowa) i lider projektu – Cyprian Baszyński (trąbka, elektronika).
Cyprian Baszyński
Jeden z najbardziej obiecujących i najciekawszych trębaczy młodego pokolenia jazzowego w Polsce. Współzałożyciel i lider zespołu NSI Quartet, którego debiutancka płyta „Introducing” otrzymała laur Debiut Roku 2013 wg portalu jazzarium.pl oraz polish-jazz.blogspot.com. Entuzjastycznie o muzyce zespołu wypowiadały się gwiazdy światowego formatu takie jak: Kenny Garrett, Walter Smith III, John Betsch, Darek Oleszkiewicz czy Piotr Wojtasik. Choć to właśnie NSI jest głównym polem artystycznej aktywności Cypriana Baszyńskiego, nie stroni on od działania w innych muzycznych przedsięwzięciach. Jest liderem projektu Baszyński Free Electric Band, członkiem oktetu Cracow Jazz Collecitve, a także współpracuje z kwintetem Wojtka Mazolewskiego. Na swoim koncie ma również współpracę m.in. z: Leszkiem Możdżerem, Dominikiem Wanią, Frankiem Parkerem, Łukaszem Żytą, Nikolą Kołodziejczykiem, Pawłem Kaczmarczykiem, Wojtkiem Konikiewiczem, Antonim Ziutem Gralakiem, Januszem Yaniną Iwańskim, Piotrem Baronem, Marcinem Pospieszalskim. Baszyński był również członkiem Big Bandu Kalatówki Zbigniewa Namysłowskiego.
Urodził się w chorwackim Dubrovniku w rodzinie muzyków klasycznych. Do Polski przeprowadził się w wieku 8 lat. Wykształcenie muzyczne zdobywał na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale trąbki klasycznej. Po pierwszym roku jego zainteresowania zwróciły się jednak w stronę jazzu. To skłoniło go do zmiany uczelni i rozpoczęcia nauki na Wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej w Krakowskiej Akademii Muzycznej, której jest absolwentem.
Wygrane konkursy: XVIII Spotkania Muzyków Jazzowych w Dalachowie (2009), 36 Jazz Juniors (2012), V Azoty Tarnów International Jazz Contest (2012), 39 Klucz Do Kariery w ramach Gorzów Jazz Celebrations (2013), XXIII Spotkanie Muzyków Jazzowych Województw Południowej Polski (2014) oraz 50 Jubileuszowa Edycja Konkursu Na Indywidualność Jazzową „Jazz Nad Odrą” (2014).
Jakub Dworak
Urodzony w 1991 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie. W wieku trzynastu lat, po ukończeniu pierwszego stopnia szkoły muzycznej kontynuował edukacje muzyczną w tej samej szkole w klasie kontrabasu mgr Krzysztofa Krawczyka. Wykonując muzykę klasyczną był laureatem wielu konkursów i przesłuchań. W tym czasie zainteresował się muzyką rozrywkową współpracując z lokalnymi muzykami. Po ukończeniu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Tarnowie rozpoczął naukę na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dr Adama Kowalewskiego. W czasie studiów zapoznał się z wieloma wspaniałymi muzykami, z którymi współpracuje do dnia dzisiejszego koncertując oraz nagrywając albumy. Już w trakcie studiów miał przyjemność współpracować ze ścisłą czołówką muzyków z Polski i zagranicy: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Mika Urbaniak, Janusz Muniak, Piotr Baron, Piotr Wyleżoł, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Larry Livingston, Ernie Watts, Daniel Kramer. Koncertował w kraju jak i w Europie oraz na innych kontynentach: Stany Zjednoczone, Azja. Jest laureatem większości prestiżowych nagród środowiska jazzowego w Polsce, w tym: Indywidualność Jazzowa 2014 – nagroda w ramach 50. Jubileuszowego Festiwalu Jazz nad Odrą, Lotos Jazz Festiwal 2015 – nagroda indywidualna, II nagroda dla zespołu The Flash! – Jazz Juniors 2014, I nagroda dla zespołu Bartosz Dworak Quartet – Lotos Jazz Festival 2014, I nagroda dla zespołu Bartosz Dworak Quartet – Jazz Juniors 2013, Klucz do Kariery 2014 – dla zespołu Bartosz Dworak Quartet, Klucz do Kariery 2013 – dla zespołu NSI Quartet, Lotos Jazz Festival 2015 – nagroda indywidualna, GRUPA AZOTY TARNÓW JAZZ CONTEST 2014 – nagroda indywidualna „Osobowość Regionu”, GRUPA AZOTY TARNÓW JAZZ CONTEST 2013 – nagroda indywidualna „Osobowość Regionu”, KROKUS JAZZ FESTIVAL 2013 – nagroda indywidualna, I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu 2013 z zespołem Pernal/Szkil Quintet.
We wrześniu 2014 r. na zaproszenie Dariusza Oleszkiewicza wyjechał na dwa tygodnie do Los Angeles, gdzie uczestniczył w zajęciach dydaktycznych wybitnego polskiego kontrabasisty.
Damian Niewiński
Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Dr. Łukasza Żyty. Współpracował z takimi artystami jak; Janusz Muniak, Adam Szabas Kowalewski, Marek Bałata, Mateusz i Marcin Pospieszalscy, Ida Zalewska, Wojciech Klich i wielu innych. Wraz z zespołem „Norbert Pajek Trio” zdobył Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez portal internetowy eMuzycy.pl. Współpracuje również na stałe z nowojorskim zespołem Nat Osborn Band, krakowską formacją FLUE oraz Teatrem Witkacego w Zakopanem i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie nieustannie koncertuje w kraju jak i za granicą; sporo udziela się również jako muzyk sesyjny.
czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00
miejsce: Plac Biegańskiego (w przypadku niepogody: OPK Gaude Mater, ul. Dąbrowskiego 1)