Muzyczny Punkt Spotkań Jarosława Woszczyny – koncert Ewa Uryga i Dariusz Ziółek „Jedno spojrzenie”

Data/Czas
Data - 23/06/2019
18:00 - 19:00


Pierwszy w tym roku koncert z cyklu

MUZYCZNY PUNKT SPOTKAŃ JAROSŁAWA WOSZCZYNY”

Jedno spojrzenie” – to muzyczny projekt wydawniczy i koncertowy opisany piosenkami.

Jest to oparta na faktach historia zakochanej pary, która po 4 letniej rozłące pobiera się, a ich szczęśliwe małżeństwo wciąż trwa mimo upływu czasu.

Pomysłodawczynią projektu jest Ewa Uryga od wielu lat aktywna i ceniona wokalistka nie tylko jazzowa, mogąca poszczycić się wieloma osiągnięciami na polskiej scenie artystycznej.

Na całość składają się nowe i na nowo zaaranżowane piosenki układające się w opowieść o dwojgu ludzi, dobrane pod kątem autentycznych wydarzeń. Obok siebie mamy tu utwory zarówno autorskie z muzyką i tekstami Ewy Urygi jak i znane przeboje m.in. z rep. Whitney Huston: „You give good love”czy „Thinking about you”.

Na specjalną uwagę zasługują dwa utwory z udziałem nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego. Pierwszy to „When I fall in love” słynny standard Victora Younga świetnie zaśpiewany z jazzowym feelingiem w duecie z Ewą, a który można było również usłyszeć podczas koncertu „Tribute to Wodecki” zorganizowanego przez „Wodecki Twist Festiwal” fundację prowadzoną przez córkę artysty.

Drugi to „Dobrze że jesteś” z muzyka Zbigniewa Wodeckiego i słowami Leszka Aleksandra Moczulskiego specjalnie napisany przez Zbyszka dla Ewy na potrzeby Oratorium o Niepołomicach.

Cała ta liryczna opowieść o miłości wyśpiewana piosenkami spięta jest klamrą a mianowicie otwiera ją i zamyka piękna przedwojenna piosenka Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” z muzyką Henryka Warsa do słów Juliana Tuwima.

Przesłanie jakie płynie z tej historii to przekonanie, że czas weryfikuje uczucia i jest potrzebny aby wskazać drogę dobrych wyborów, niezbędnych aby zbudować piękną relację, prawdziwą miłość opartą na głębokiej przyjaźni.

Zaangażowanie do produkcji płyty wielu wspaniałych muzyków i aranżerów oraz udział dużej orkiestry symfonicznej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wraz z gościnnie zaproszonymi do projektu takimi solistami jak: Henryk Miśkiewicz, Janusz Szrom, Andrzej Lampert i Zbigniew Wodecki zapewniły doskonały efekt artystyczny.

Całość wyprodukował ceniony producent muzyczny Tomasz Kałwak. Autorami aranżacji są: Krzysztof Herdzin, Tomasz Kałwak, Paweł Tomaszewski i Katarzyna Puma- Piasecka a pozostali muzycy biorący udział w nagraniach to: Piotr Wrombel, Dariusz Ziółek, Grzegorz Poliszak, Damian Kurasz, Ariel Silva Vades, Kuba Waszczeniuk, Dariusz Plichta, Krzysztof Urbański.

Pełne brzmienie tego projektu usłyszeć można na płycie, która od jakiegoś czasu jest już w sprzedaży i oczywiście na dużych koncertach z udziałem orkiestry i zaproszonych solistów, jednak w Częstochowie z racji przyjętej formuły organizacji koncertów „alejowych”, usłyszymy nie mniej interesującą choć jego minimalistyczną wersję. Udział w nim wezmą sprawczyni całej sytuacji śpiewająca Ewa Uryga i Dariusz Ziółek grający na gitarze basowej wsparci elektroniką.

Przemyślany wybór piosenek oraz doświadczenie i umiejętności wykonawców bronią się nawet w takim składzie i gwarantują niezmiennie wysoki poziom.

Przedstawienie tej muzycznej historii w takiej formie, narzuca wykonawcom dużo większą dyscyplinę ale jednocześnie daje im możliwość bliższego kontaktu z odbiorcą i bardziej intymnej wypowiedzi artystycznej.

Dzięki dzisiejszym urządzeniom elektronicznym które wspomagają muzyków podczas występu, z pozoru skromne możliwości brzmieniowe duetu zostają wzbogacone i podnoszą atrakcyjność koncertu choćby przywołaniem niejako z zaświatów dobrze znanego nam głosu Zbigniewa Wodeckiego.

Darek Ziółek

Gitarzysta basowy, pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar.

Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi „Fryderykiem” za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi.

Darek Ziółek uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest wykładowcą w klasie gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi także zajęcia na studiach podyplomowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

Ewa Uryga

Wybitna wokalistka wielokrotnie nagradzana, poruszająca się w różnych gatunkach muzycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Śpiewała od dziecka ale będąc w 1-szej klasie technikum w drodze eliminacji dostała się do telewizyjnego Studia Debiutów przy TVP Katowice. Dzięki temu otworem stanęły dla miej ogólnopolskie festiwale, gdzie zdobyła główne nagrody m.in. w Zielonej Górze, Opolu, Kołobrzegu.

Współpracowała z radiową orkiestrą rozrywkową pod dyrekcją Jerzego Miliana w Katowicach, gdzie nagrywała m.in. swoje własne kompozycje.

Gdy usłyszała Mahalię Jackson wiedziała co chce dalej robić w życiu i postanowiła rozpocząć studia na katowickiej Akademii na wydziale Jazzu i Muzyki rozrywkowej.

Rozpoczęła nowy rozdział muzyczny tym razem na festiwalach jazzowych, gdzie m.in. otrzymała nagrodę „Klucz do kariery” na festiwalu w Gorzowie Wielkopolskim. Zdobyła też II nagrodę na festiwalu muzycznym w szwedzkim Karlshamn, a także II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów jazzowych w Zamościu.

Współpracowała z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi w Polsce takimi jak: Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Jacek i Wojciech Niedzielowie, Andrzej Jagodziński, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Herdzin i wielu innych.

Nagrała siedem autorskich płyt w tym dwie w Nowym Yorku, gdzie rozpoczęła współpracę z legendarnym muzykiem jazzowym Markiem Soskinem wieloletnim pianistą światowej sławy saksofonisty Sonny Rollinsa.

Brała udział w wielu wspólnych projektach z takimi artystami jak: Anna Maria Jopek, Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Ewa Bem, Janusz Szrom, Hanna Banaszak.

Ewa Uryga śpiewała w Oratoriach: „Droga Nadziei” Janusza Kohuta, „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza do słów Ernesta Bryla oraz „Niepołomice” Zbigniewa Wodeckiego.

Na swym koncie ma główne role w musicalach: „Zorba” reż. Jana Szurmieja i „Chicago” reż. Katarzyna Deszcz w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Współpracowała z Amerykańskimi muzykami przy nagraniu dwóch płyt: Mark Soskin, Harvie Swartz, z wybitnym saksofonistą Joe Hendersonem z którego udziałem każda płyta była nominowana do Grammi w tym jedna z C.Dion otrzymała tę nagrodę, Vic Juris, Matt Wilson, Amerykański chór Gospel „The Jakson Singers”, Ruth Lynch brytyjska wokalistka Gospel, którą Ewa zaprosiła do swojej płyty dedykowanej św. Janowi Pawłowi II.

Płyta, nagrana po występie w Rzymie, była formą wyrażenia wdzięczności Bogu za spotkanie z Ojcem Świętym. Do dziś współpracuje z amerykańskim wokalistą gospelowym Brianem Fentressem.

Poza wymienionymi osiągnięciami, Ewa Uryga ma w swoim dorobku wiele spektakularnych dokonań m.in brała udział w historycznym koncercie 1-go maja 2005 roku z okazji przyjęcia Polski w szeregi państ Unii Europejskiej gdzie wykonała legendarną „Modlitwę” Bułata Okudżawy. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1990 r. w których uczestniczył św. Jan Paweł II, jako główna wykonawczyni zaśpewała po angielsku zwrotki hymnu „ABBA OJCZE”.

Przez siedem lat była wykładowcą słynnych warsztatów jazzowych w Chodzieży, a przez dwa lata prowadziła klasę śpiewu na Akademii muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Obecnie przygotowuje materiał muzyczny do nagrania kolejnej płyty z amerykańskimi muzykami, z którymi koncertowała w Polsce i zagranicą: „New York Jazz Collective” w składzie: Mark Soskin, Luques Curtis i Dorota Piotrowska. Jest również pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym cyklu koncertów z serii „The Meeting Classic and Jazz” przy Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Lokalizacja
Plac Biegańskiego

Wczytuję mapę...