Akcja „Kultura nie boli – Polak Polakowi

Data/Czas
Data - 11/05/2017
12:00 - 15:00


Zapraszamy na 6. edycję akcji społecznej „Kultura nie boli” organizowanej przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

Tegoroczna akcja wybrzmi pod hasłem: „Polak Polakowi” i dotyczyć będzie odwiecznych problemów, zatargów sąsiedzkich, rodzinnych, negatywnych zachowań we wspólnie użytkowanych przestrzeniach, braku kultury na polskich drogach itp. Polska gościnność i niegościnność, grzeczność i niegrzeczność, kulturalność i niekulturalność – obecne są tak mocno w rodzimej kulturze, zwłaszcza literackiej. Zmagamy się ze sobą, własnymi słabościami i wadami odkąd istniejemy jako naród. Fraszki Kochanowskiego, figliki i dialogi Reja, sarmackie wspomnienia Paska, kłujące satyry Krasickiego i Trembeckiego, mesjańskie wizje Mickiewicza, gorzkie nowele realistów, bolesne diagnozy Wyspiańskiego…
A to tylko wierzchołek tej ogromnej góry. Niewiele jest chyba narodów, które z jednej strony tak bardzo świadome były własnej wartości, z drugiej – tak często oczami swoich najwybitniejszych pisarzy wykazywałyby taką samoświadomość własnych słabości. A w kulturze najnowszej taka tematyka jest obecna jeszcze bardziej, jeszcze mocniej i jeszcze dotkliwiej. Tokarczuk, Stasiuk, Varga, Smarzowski, Koterski – by sięgnąć tylko po tych najbardziej rozpoznawalnych artystów. Zresztą nie ma co szukać dalej: Polak Polakowi – wieloznaczność tego hasła chyba jeszcze nigdy nie była tak aktualna jak w czasach nam najbardziej współczesnych, kiedy wzrasta agresja i obojętność.

W programie: mobilna galeria, happeningi, wykład na temat współczesnego savoir-vivre, krótkie formy teatralne, konkurencje sportowe.

Lokalizacja
Plac Biegańskiego

Wczytuję mapę...