Jazz Tradycyjny /TadeQ & His Company/

Data/Czas
Data - 17/05/2019
20:00 - 21:00


Lider popularnego, świętującego w tym roku 50-lecie istnienia, częstochowskiego zespołu „Five O’Clock Orchestra” – Tadeusz Orgielewski postanowił utworzyć nową formację.
„TadeQ & his Company” to grupa kultywująca jazz jaki grano w Nowym Orleanie w pierwszych latach po jego narodzeniu się. Gramy „jazz archaiczny”, mówi lider grupy, jazz jakiego praktycznie nigdzie się już nie słyszy, o czym świadczy tak repertuar, jak i skład instrumentalny zespołu. Zespoły grające z tubą w sekcji rytmicznej można w kraju policzyć praktycznie na palcach jednej ręki, dodaje. Grupa ta wystąpiła przed kilkoma miesiącami wzbudzając swym brzmieniem duże zainteresowanie. Zachęciło to muzyków do przekształcenia tego jednorazowego eksperymentu w stałe zjawisko muzyczne. Tak brzmiały prawdopodobnie zespoły nowoorleańskie około roku 1918, które spacerując, lub jadąc na wozie z zaprzęgiem konnym tworzyły muzykę w kolebce jazzu nad Mississippi.
Zespół tworzą:
Tadeusz Orgielewski – kornet, lider
Krzysztof Srokosz – saksofon altowy
Maciej Cichoń – banjo
Wojciech Grela – tuba
Andrzej Wardęga – tarka, instrumenty perkusyjne, wokal.
O ile Tadeusz „TadeQ” Orgielewski, Maciej Cichoń i Andrzej Wardęga znani są już z zespołu „Five O’Clock Orchestra”, o tyle Wojciech Grela jest nową postacią na częstochowskiej scenie jazzowej. Grywał dotychczas okazjonalnie z różnymi zespołami poza Częstochową, w tej chwili jest stałym członkiem tej grupy.
Krzysztof Srokosz dał się już poznać jako stylowo improwizujący saksofonista podczas zeszłorocznego konkursu „Swingujący Kruk”.
Zdobył on tam uznanie tak publiczności jak i jury. Mając w dniu przesłuchania 16 lat otrzymał ufundowaną przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Hot jazz Spring” nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Lokalizacja
Plac Biegańskiego

Wczytuję mapę...