VI Weekend Kultury Niezależnej

Data/Czas
Data - 21/07/2017 - 23/07/2017
19:00 - 20:30


Noc Kultury Niezależnej to impreza, która od kilku lat na dobre wpisała się w wakacyjne życie miasta. Stała się gwarantem dużej dawki muzycznych atrakcji. Grali tutaj między innymi: Kapalenka, Domowe Melodie, Lilly Hates Roses. Patrick the Pan czy Santa Barbara. W tym roku impreza odbędzie się w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!”, przyjmie formułę: „trzy dni i trzy alejowe podwórka”, a w nazwie „nocy” przemienia się w cały „weekend”. Nie zmieni się jednak wysoki artystyczny poziom niezależnego grania.

Weekend Kultury Niezależnej zaczyna się w piątek 21 lipca instalacją Ani Wójcik. Ta młoda artystka wizualna dała się już poznać w Częstochowie działaniami, między innymi podczas Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” oraz Nocy Kulturalnej. Ma na swoim koncie przemianę Henryka Sienkiewicza w superbohatera, kubeczkowy las na Placu Biegańskiego i specjalną czytelnię dla podróżujących na naszym dworcu PKP. Tym razem jednak Wójcik będzie „bawić się lukrem” w bramie przed Klubokawiarnią Pestką i można spodziewać się wszystkiego niespodziewanego.

Dopełnieniem wieczoru będzie koncert Blokowioski. Ich muzyka to folk, recykling, rytm, natura, szczypta elektroniki oraz improwizacja. Zespół gra polskie i bałkańskie pieśni tradycyjne na głos żeński i męski, z akompaniamentem akordeonu, beat box-u oraz z dodatkiem didgeridoo, mis tybetańskich i śpiewu alikwotowego. Bazuje przy tym na ludowych tekstach oraz organicznych podkładach, inspirowanych współczesną muzyką taneczną.

W sobotę 22 lipca, w podwórku Cafe Belg, zagra Bum Bum Orkestar. Czyli znów będzie folkowo i bardzo energetycznie. Bum Bum odważnie miesza wpływy bałkańskie, klezmerskie i polskie, co wraz ze współczesnym spojrzeniem na tradycyjne instrumentarium, daje wystrzałową, żywiołową muzykę. Zespół ma wierną koncertową publikę i został nagrodzony między innymi podczas Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, Dragon Folk Fest oraz w konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Finałem weekendu będzie niedzielny koncert Jacka Stęszewskiego. Artysty związanego z rockowym zespołem Koniec Świata, który ma na koncie również dwa solowe albumy „Księżycówka” oraz „Peweksówka”. To materiał z pogranicza miejskiego folku i poezji śpiewanej, gitarowe melodie oparte na fortepianie, akordeonie i skrzypcach. Muzyka liryczna i pełna zadumy, a równocześnie radosna i dynamiczna. 23 lipca, na scenie przed Piwiarnią, Jackowi Stęszewskiemu towarzyszyć będą Janusz Binkowski (klawisz, gitara, stopa kulawego, śpiew) i Michał Kubarski (akordeon).

VI Weekend Kultury Niezależnej

21.07.2017 r. – podwórko przy klubokawiarni Pestka (Aleja Najświętszej Marii Panny 37)

godz. 19:00 – Prezentacja instalacji Anny Wójcik „LAWA LAWA”
godz. 20:00 – koncert zespołu Blokowioska

22.07.2017 r. – podwórko Cafe Belg, (Aleja Najświętszej Marii Panny 32)

godz. 20:30 – Koncert zespołu Bum Bum Orkestar

23/07.2017 – podwórko przy Piwiarni, (Aleja Najświętszej Marii Panny 31)

godz. 19:00 – koncert Jacka Stęszewskiego

Lokalizacja
II Aleja NMP

Wczytuję mapę...