Z ogromnym żalem, ale pełni niezapomnianych wrażeń i fantastycznych wspomnień żegnamy tegoroczną, letnią odsłonę akcji „Aleje – tu się dzieje!”. Za nami ponad 150 wydarzeń o przeróżnej tematyce, ekspresji i formie. Dziękujemy za wspólną zabawę i aktywne uczestnictwo we wszystkich, alejowych imprezach, tych małych i dużych, plenerowych i kameralnych. Jednocześnie zapewniamy, że nie postawiliśmy jeszcze kropki nad „i”! Bądźcie uważni, bowiem być może w tym roku wrócimy w Aleje w jesienno-zimowym wydaniu…
Od maja do sierpnia w najbardziej reprezentacyjnej części naszego miasta, czyli Alei Najświętszej Maryi Panny, a także w częstochowskich klubach, na Placu Biegańskiego i w budynku Odwachu odbywały się imprezy uszeregowane w tematyczny cykl. W letnie popołudnia spotykaliśmy się z przedstawicielami polskiej literatury, naszymi gośćmi byli m.in. Eustachy Rylski, Irit Amiel, Wojciech Kuczok, Michał Witkowski, Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Bonda czy Katarzyna Grochola. O dalekich wyprawach i sposobach na bezpieczne podróżowanie rozmawialiśmy z wytrawnymi podróżnikami: Aleksandrą Dzik, Jerzym Zygmuntem, prof. AJD Marcelim Antoniewiczem… Każdy wtorek był dla nas dniem dziecka, o których oprawę dbało Stowarzyszenie YAVA, Grupa kARTon, Kawiarnia Caffe del Corso oraz Stowarzyszenie CZART. Na Placu Biegańskiego i w budynku Odwachu zobaczyliśmy spektakle częstochowskich teatrów i kabaretów. To właśnie pod szyldem naszej akcji mieliśmy okazję oglądać aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w eksperymentalnej odsłonie – pod gołym niebem! Słuchaliśmy także sporo muzyki, której gatunków nie sposób przy tej okazji wymienić. Swoje muzyczne cykle prowadzili: Jarosław Woszczyna, Michał Rorat, Michał Walczak i Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego w Częstochowie. Na alejowej scenie występowali m.in. zespół Forsal, K.K Blues Band, Hania Stefaniak, Ania Andrzejewska, Iwona Chołuj, grupa Bedu, Kupiński Guitar Duo, Dagadana, Kwartet Instrumentów Dętych Drewnianych „a quattro” oraz wielu, wielu innych… Byliśmy świadkami rozmaitych wystaw, wernisaży i warsztatów plastycznych. Nie obyło się także bez sportowych emocji, np. podczas turniejów: 3×3 Spalding Streetball Open oraz Grand Prix Częstochowy w Koszykówce 3×3. O kondycję oraz dobre samopoczucie mieszkańców dbało Calypso Fitness.
Spotkanie z Jerzym Zygmuntem
Spektakl „Polowanie na łosia”
„Muzyczny Punkt Spotkań Jarosława Woszczyny” – koncert Slow Motion
Spotkanie literackie z Katarzyną Grocholą
Koncert zespołu Dagadana
„Truskawkowa stacja” – warsztaty kawiarni Caffe del Corso
Akcja „Aleje – tu się dzieje!” swoim patronatem objęła także duże wydarzenia plenerowe oraz miejskie festiwale. W maju były to obchody Dnia Samorządu Terytorialnego. W czerwcu po raz drugi do Częstochowy przyjechał Red Bull Tour Bus. Na jego dachu wystąpiła tym razem Monika Brodka z projektem XS oraz Krzysztof Zalewski. Zainaugurowaliśmy również pierwszą edycję Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja mała ojczyzna”. Lipiec był niezwykle pracowity za sprawą dwóch dużych festiwali – swoją pierwszą odsłonę miał Festiwal Retro Częstochowa, podczas którego słuchaliśmy największych przebojów dwudziestolecia międzywojennego oraz gościliśmy plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej, m.in. Katarzynę Pakosińską i Mariana Opanię. Od 24 do 26 lipca trwała piąta już edycja Hip Hop Elements Częstochowa. Na Placu Biegańskiego oraz w klubach Rura i Carpe Diem, odbywały się koncerty, pokazy, warsztaty. Na głównej scenie wystąpił doskonale znany i popularny wśród częstochowskiej publiczności raper O.S.T.R oraz legendarny warszawskim skład – Molesta/Ewenement.
Red Bull Tour Bus – koncert Brodka XS
Festiwal filmów dokumentalnych „Moja mała ojczyzna”
Festiwal Retro Częstochowa
Hip Hop Elements Częstochowa
Aby po naszej akcji nie pozostały wyłącznie ulotne wspomnienia, zadbaliśmy również o element trwały – od 4 sierpnia w bramie przy Alei Najświętszej Maryi Panny 65 możemy podziwiać mural „Oko cyklopa”, przygotowany przez częstochowskiego artystę Jacka Sztukę. Na elewacji szczytowej budynku przy ul. Dąbrowskiego 1 rozpoczęły się również prace związane z powstaniem muralu „Wieża Babel”, którego autorem jest Tomasz Sętowski.
Mural „Oko cyklopa” – Jacek Sztuka
Tego, co działo się podczas tegorocznej edycji, nie da się podsumować w kilku zdaniach. Jednak jest jedno słowo, które chcemy skierować do was, uczestników alejowych wydarzeń – dziękujemy! Bez waszej obecności nasza akcja nie miałaby sensu. Tym , którzy nie mają nas jeszcze dosyć i są głodni dodatkowych wrażeń, polecamy odwiedzać stronę internetową www.aleje.czestochowa.pl oraz zaglądać na nasz profil na Facebooku. Istnieje realna szansa, że pozostaniemy w Alejach nieco dłużej…
kb