Maj to nie tylko miesiąc miłości i matur. To także dobry czas na słuchanie hip hopu. 11 maja przed Ru Cafe będą nas o tym przekonywać Układ SCalony, 42-200 i Fantata.
Projekt 42-200
Mieszkają w Częstochowie, w różnych dzielnicach miasta, stąd też nazwa Projekt 42-200. Łączą różnorodne style i charaktery w jedną całość. Pięciu „zajaranych” hip hopem ludzi oraz producent i Dj wciągają nas w swą muzyczną podróż po różnych stylach „rapu”, podróż na dodatek okraszoną dobrym scratchem. Wychowani na starej szkole, wierzą w ideały tej muzyki, ale i, znając prawa rynku, twardo stąpają po ziemi.
Projekt 42-200 tworzą: Bartosz „Siksa” Sikora, Maciej „Dylu” Palka, Krystian „Smok” Wilfort, Adrian „Wicher” Janeczek, Damian „Fistach” Krystaszek, Krzysztof „Freszu Fresz” Arałkiewicz i Adam „Śpioch” Zarzycki – producent. Na początku kariery członkowie zespołu tworzyli różne projekty. Damian „Fistach” Krystaszek jako raper i producent w roku 2007 nagrał swój pierwszy solowy album „Mechanizm”. W 2008 roku skład FCH (Bartosz „Siksa” Sikora, Maciej „Dylu” Palka ,Adrian „Wicher” Janeczek) nagrali materiał „A to tylko pierwszy krok”. Kolejnym undegroundowym projektem ze stajni muzyków był album Wichra i Smoka „Komediodramat”. Rok 2009 to kolejne solo Fistacha „Bez tytułu”. Na początku roku 2010 udało się wreszcie nagrać wspólny album, jednoczący siły całej, wtedy jeszcze szóstki, pt. „To ten projekt”. Projekt 42-200 w grudniu 2009 roku został jednym z laureatów przeglądu „Rym Częstochowski Hip Hop Debiuty” w klubie Rura. Skład wygrał również pierwsze notowanie regionalnej listy przebojów Gazety Wyborczej. Projekt współpracował także z rockową grupą Simply Emotion. Na początku roku 2011 do składu dołączył Dj Freszu Fresz.
(fragment tekstu opublikowanego w miesięczniku Co, gdzie, kiedy w Częstochowie, więcej na
http://cgk.czestochowa.pl/zapisane/projekt-42-200-piec-stylow-siedem-pomyslow-i-lokalny-patriotyzm-w-tle/)
Zespół Fantata tworzą:
Marta Pyda – wokal – absolwentka akademii muzycznej w Katowicach, cechująca się niebywałą energią na scenie. Podczas wędkowania stosuje metodę gruntową, gdyż jak twierdzi grunt to dobra zabawa.
Konrad „Bzyq” Bieniewski – rap – nawija nie tylko makaron na uszy. Jednak, gdy znajduje się nad wodą wybiera zawsze technikę bolońską, bo po prostu ma dobre skojarzenie z czymś smacznym.
Łukasz Kumor – klawisze – główny twórca muzyki, a zarazem mistrz dyplomacji, który nie uznaje kompromisów. W jego przypadku, wędka to zdecydowanie zbyt mały kaliber, więc najzwyczajniej zarzuca sieć i czeka na udany połów.
Kuba Golczyk – perkusja – nadaje rytm zespołowi, a do tego gwarantuje solidną dawkę śmiechu. Pozostaje wierny spinningowi i jak twierdzi, największa ryba dopiero przed nim.
Jacek Gabryelczyk – bas – to dzięki niemu muzyka Fantata, tak niesłychanie „Groovi”, Casting na szczupaka, to jego ulubiona technika, która pozwala precyzyjnie podać i poprowadzić przynętę, jak również szybciej poczuć branie.
Karol Jagieła – gitara – najlepszy kolarz wśród gitarzystów i najlepszy gitarzysta wśród kolarzy. Do tego wyborny wędkarz stosujący metodę trollingu na sandacza. Sceptyczni wędkarze twierdzą, że to technika dla leniwych, jednak Karol nigdy nie da się zredukować do roli żywego uchwytu do wędziska.
Skład zespołu oparty jest na doświadczonych muzykach, którzy zanim wsiedli razem na kuter i ruszyli w poszukiwaniu „prawdziwej grubej ryby”, łowili w poprzednich ekipach okazy warte odnotowania, m.in. Wygrane eliminacje do Rock’n’Roll Festiwal, wygrane eliminacje do FAMA Festiwal, wyróżnienie w eliminacjach do koncertu Debiuty – Opole, czy udział w programie TVP Hit Generator. Dwuletni okres czasu, podczas którego członkowie Fantata, przygotowywali swój materiał pozwolił na dopracowanie wszystkich szczegółów do perfekcji, co ma szczególne znaczenie przy koncertach, w których nie ma miejsca na fałsze, czy pomyłki. W warstwie tekstowej artyści stawiają na język polski i pozytywny przekaz. Nie brakuje odniesień do codziennego życia w pędzącym mieście, relacji uczuciowych, czy po prostu dobrej zabawy.
Źródło: http://www.fantata.twoj-impresariat.pl/
Układ Scalony – niebanalny skład hiphopowy, który tworzą Pawulon i Jaro z Częstochowy. Pierwszą płytę pt. „Demo” nagrali w „Piękne Studio”, tworzą samodzielnie, ale i chętnie współpracują z twórcami tego nurtu muzycznego, między innymi z Projektem 42-200.
Więcej o składzie: https://www.facebook.com/scaolny#!/UkladSCalony?fref=ts