18 lipca 2019 r. – godz. 20:00 Plac Biegańskiego / Tori Koncerty z Fasonem – Ludożercy z innej Wsi w programie „Przedwojenne piosenki”

Data/Czas
Data - 18/07/2019
20:00 - 21:00Zespół „Ludożercy z innej wsi”, który osadzony jest w piosence kabaretowej z wpływami folku miejskiego, muzyce Cyganów bałkańskich czy polskich melodiach ludowych.
„Przedwojenne Piosenki” to jeden z projektów duetu. Powstał z inicjatywy Tomka, który wcześniej wykonywał repertuar przedwojenny solo. Malwina dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd oprócz pięknych i znanych szlagierów z lat 20′ i 30′ jak „Zimny Drań” czy „Miłość Ci wszystko wybaczy” muzycy wykonują te zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej.
Na koncertach oprócz kontrabasu, czy akordeonu pojawiają się mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.
Skład orkiestry: Malwina Paszek – akordeon, altówka, śpiew, Tomek Grdeń – kontrabas, mandolina, banjoukulele, ukulele, śpiew

https://www.facebook.com/Ludozercy.Z.Innej.Wsi/
Ludożercy z innej wsi to duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia.
Zespół działa od 2013 roku. Pierwszy raz wystąpił podczas Dragon Folk Fest III w Poznaniu. Muzycy pochodzą z odrębnych środowisk. Malwina najbardziej związana jest z muzyką tradycyjną (Vidlunnia, Bedebede, Droryje), natomiast Tomek – ze środowiskiem kabaretowym. Tomek współpracował z Zenonem Laskowikiem. Jest laureatem Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. (2004). Natomiast jego solowa twórczość osadzona jest w swingu i piosenkach przedwojennych (www.grden.pl).

Ludożercy to połączenie dwóch światów, środowisk i co za tym idzie osobowości. W ich autorskich utworach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska (bałkańskich Cyganów, muzyka węgierska). Tradycja cygańska jest potraktowana idiomatycznie, muzycy nie aranżują ludowych melodii. Nawiązują do charakterystycznej melodyki, harmonii i rozwiązań formalnych. W ich piosenkach spotykają się instrumenty typowe dla wszystkich tych stylistyk jak kontrabas, czy akordeon, ale także te trochę zapomniane – stąd cytra, na której gra Malwina. Tomek Grdeń jest autorem tekstów.

Skąd taka nazwa zespołu?
Pewnego dnia muzycy byli na bardzo ciekawym wykładzie na temat różnych tradycji wiosennych i wielkanocnych prowadzonym przez panią kustosz skansenu w Sanoku. W pewnym momencie padło zdanie: „bo ludożercy to są w sąsiedniej wsi, nie u nas”, co zainspirowało muzyków do zabawy słowem „ludożercy”: „ludo” – ludowość, ludyczność, oraz „żercy” – czyli ci, którzy przyjmują tradycyjne wzorce, elementy ale w sposób totalny.


Oprócz instrumentów i śpiewu na koncertach pojawia się looper, który pozwala na tworzenie wielu warstw muzycznych. Dzięki temu uzyskujemy pełne i barwne brzmienie, pomimo tylko dwóch osób na scenie.

www.ludozercyzinnejwsi.pl
https://soundcloud.com/ludozercy_z_innej_wsi

Lokalizacja
Plac Biegańskiego

Wczytuję mapę...