Filmowy wtorek z Antonim Fertnerem

Data/Czas
Data - 22/08/2017
17:30 - 22:00


Ostatni filmowy wtorek upłynie w klimatach kina międzywojennego. Jego bohaterem będzie Antoni Fertner – znakomity polski komik, aktor teatralny i filmowy, który przed wojną ściągał do kin tłumy ludzi. Urodził się w Częstochowie, tu uczęszczał do rządowego progimnazjum męskiego (obecnie w budynku tym funkcjonuje IV Liceum Ogólnokształcące im. H.Sienkiewicza). W 1908 r. wystąpił w pierwszym polskim filmie „Antoś pierwszy raz w Warszawie”, a później grał między innymi w „Jaśnie Pan Szofer”, „Antek policmajster”, „Papa się żeni”, czy „Robert i Bertrand”. W ramach projektu „Aleje – tu się dzieje!” zobaczymy dwie filmy z 1936 roku: komedię pomyłek pt. „Ada – to nie wypada” (występują m.in.: Loda Niemirzanka, Antoni Fertner, Kazimierz Junosza-Stępowski, Aleksander Żabczyński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska) oraz film „Będzie lepiej”, opowiadający o perypetiach dwóch lwowskich baciarów Szczepcia i Tońcia (występują m.in.: Henryk Vogelfänger, Kazimierz Wajda, Aleksander Żabczyński, Antoni Fertner i Loda Niemirzanka).

Dodatkowo postać Antoniego Fertnera przybliży Stanisław Janicki – polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Znamy go wszyscy jako autora cyklicznego programu TVP pt. ” W starym kinie”. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999).

Program:
17.30- pokaz filmu „Ada- to nie wypada”
19.00- Spotkanie ze Stanisławem Janickim
20.15- pokaz filmu „Będzie lepiej”

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Lokalizacja
OKF „Iluzja”

Wczytuję mapę...