Michał Walczak Zaprasza koncert BREAKMASZYNA

Data/Czas
Data - 28/06/2018
19:00


Breakmaszyna to częstochowski zespół bluesowy. Jego korzenie sięgają połowy lat 90 i jam sessions w klubie Rywal. Lider grupy, Paweł Stomma, grał w tym czasie w legendarnym częstochowskim zespole bluesowym Muddy Water. Jednak przy okazji kłobuckiego festiwalu Blues nad Okszą w 2002 r. postanowił wystąpić ze swoim składem. Pojawiła się wówczas nazwa Breakmaszyna, ale był to wówczas zespół jamowy, w którym okazjonalnie grywało bluesa wielu muzyków występujących na co dzień w innych grupach. Skład zespołu zmieniał się często, a przez jego szeregi przewinęło się wielu bardziej lub mniej znanych muzyków ze środowiska muzycznego Częstochowy. Ostateczny kształt zespołu jako trio wykrystalizował się w roku 2006 i trwa do dziś. Zespół gra swoją muzykę określaną jako Postblues.Na koncie formacji znajdują się dwie wcześniejsze płyty: Postblues z 2007 roku i Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną, która w głosowaniu internautów portalu bluesonline.pl została wybrana bluesową płyta roku 2010. W swojej historii grupa występowała na wielu festiwalach, m.in. na małej scenie festiwalu Rawa Blues w latach 2006 i 2010, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, BandrFest w Czechach, Koło Bluesa, Bluesonalia w Koninie, Blue Blues w Częstochowie, Blues nad Okszą w Kłobucku,Las Woda i Blues w Radzyniu, Suwałki Blues Festiwal oraz Był Sobie Blues w Tarnowie. W 2008 zespół zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Las, Woda i Blues w Radzyniu , Grand Prix festiwalu Koło Bluesa w Kole, Grand Prix festiwalu Blue Blues w Częstochowie i jedną z pomniejszych nagród na festiwalu Galicja Blues Festiwal w Krośnie natomiast w 2012 roku gitarzysta zespołu, Paweł Stomma zdobył druga nagrodę na Festiwalu Instrumentalistów Bluesowych Solówka w Nowej Soli.
Wkrótce potem zmarł długoletni perkusista zespołu Sławomir Szwajkowski, co spowodowało przerwę w działalności grupy. Pod koniec lata 2012 zespół wznowił działalność, a miejsce za bębnami zajął Tomasz Holewa, śląski muzyk i producent o imponującym dorobku. W 2015 roku pojawiła się trzecia płyta zespołu pt. Urban Legends. Płyta zawiera 12 utworów, a przy jej nagrywaniu uczestniczyli gościnnie Mariusz Czernecki (instrumenty klawiszowe) oraz Tacjana Niksa (wokal). Na krążku znajdziemy nową wersję m.in. Rozwalimy Dziś Tę Budę – jednego z najbardziej rozpoznawalnego utworu zespołu. Cała muzyka i teksty (za wyjątkiem piosenek Oprócz Kasy Wszystko Gra – autor tekstu Przemysław Bąchor) są autorstwa lidera grupy, Pawła Stommy. Okładkę zaprojektował i narysował Michał Kłaczany.
W ostatnim czasie zespół nawiązał współpracę z legendą polskiej sceny bluesowej, Romanem „Pazurem” Wojciechowskim, czego efektem jest kilka wspólnych koncertów, między innymi na jubileuszowym koncercie z okazji 10-cio lecia grupy.
W 2017 roku, po raz kolejny zmienił się skład i nowym basista grupy został Nikodem Gocławski, wszechstronny muzyk młodego pokolenia. Koncerty Breakmaszyny są żywiołowe, energetyczne i potrafią porwać publiczność. Zespół jest autorem dwóch rozpoznawalnych wśród fanów bluesa w całym kraju piosenek: Szymon Był Punkiem i Rozwalimy Dziś Tę Budę.

Obecny skład:
Paweł Stomma – gitara, śpiew, muzyka i teksty
Tomasz Holewa – perkusja
Nikodem Gocławski – gitara basowa

Lokalizacja
Klub Tori

Wczytuję mapę...