Nasz Historia: spektakl uliczny „Niewinne ofiary wojny”

Data/Czas
Data - 04/09/2017
20:00 - 21:00


„Krwawy poniedziałek”- mord kilkuset mieszkańców Częstochowy dokonany przez Niemców we wrześniu 1939 roku, dzień po wkroczeniu do miasta. Żołnierze Wermachtu i funkcjonariusze SS urządzali na ulicach łapanki, wyciągali ludzi z mieszkań i pod kolbami karabinów pędzili w wyznaczone miejsca koncentracji m.in. Plac przed Katedrą, ulicę Strażacką, obecny Plac Biegańskiego i Plac Daszyńskiego. Przed Katedrą strzelano w zbity tłum z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijano pojedynczymi strzałami w głowy. Do mordów doszło również na terenie Szpitala Wojskowego oznaczonego flagą Czerwonego Krzyża. Całkowitą liczbę ofiar zdarzeń 4 września 1939 roku szacuje się na 300-500 osób. Zbrodnia ta nigdy nie została osądzona ani ukarana.

W 78. rocznicę tych tragicznych wydarzeń zapraszamy na spektakl „Niewinne ofiary wojny”. Przedstawienie wypełniają metaforyczne postacie: Czarne Ptaki zwiastuny nieszczęścia, Śmierć -Krzyżak, Upiory niemieckich żołnierzy a w finałowej scenie ukazują się Polonie w biało-czerwonych strojach. Wianki na głowach nawiązują w swojej formie do powstańczych opasek. Działania taneczne i aktorskie dopełniane są ogniem i efektami pirotechnicznymi.

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Kołsut
Producent: Zespół Szkół Technicznych im Jana Pawła II w Częstochowie; Dyrektor – Rafał Piotrowski

W spektaklu biorą udział aktorzy Teatru Wojtka Kołsuta i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im Jana Pawła II pod opieką Anety Hołodni.

Lokalizacja
Plac Biegańskiego

Wczytuję mapę...