Podróżnicze spotkanie z PATRYCJĄ BORZĘCKĄ

Data/Czas
Data - 30/07/2018
18:30


Patrycja Borzęcka to fotoreporterka i podróżniczka, która spędziła kilka lat na podróżach w kierunku krajów muzułmańskich. Odbyła trzy samotne podróże do Iranu, a prócz tego odwiedziła też Palestynę, Maroko, Egipt i Azerbejdżan.

Podczas swojej prelekcji spróbuje odpowiedzieć na pytanie: „Jak jest być europejską kobietą w świecie islamu?”

Większości osób kojarzy się to wyłącznie z ograniczeniami. Prawda jest jednak taka, że prócz ograniczeń, łączy się to również z pewnymi przywilejami. Głównym przywilejem jest fakt, że przyjezdna kobieta podróżując przez kraje muzułmańskie, może poznać zarówno świat tamtejszych kobiet, jak i mężczyzn. Natomiast przyjezdny mężczyzna, do tego pierwszego świata nie zostanie wpuszczony.

Dzieje się tak, ponieważ środowisko mężczyzn w krajach muzułmańskich, jest światem otwartym i ogólnodostępnym. Ich święta religijne odbywają się publicznie. Mężczyźni publicznie chodzą też do fryzjera i publicznie toczy się ich życie. Jednak w przypadku kobiet jest już zupełnie odwrotnie. Świat kobiet w islamie, jest zamknięty tylko dla innych kobiet. Ich święta religijne, odbywają się już w domach prywatnych, z zakazem wstępu dla mężczyzn spoza rodziny. Efektem tego, podróżująca Europejka ma wgląd w oba te światy. Podczas kiedy podróżujący Europejczyk, zobaczy tylko jeden z nich.

„Europejska kobieta w świecie islamu” to zdecydowanie jednak nie będzie wykład na temat religii muzułmańskiej. Będzie to spotkanie poświęcone podróży. Podróży przez kraje islamskie, z perspektywy czysto kobiecej. Pokaże ono, jak kobieta odbiera ten świat, jak tam się czuje, co widzi.

Lokalizacja
OKF „Iluzja”

Wczytuję mapę...